Pomoc

1. Webhosting
Co to jest serwer wirtualny?
Co to jest bezpłatny okres testowy?
Co to jest FTP?
W jaki sposób kopiować pliki?
Programy FTP
Co to jest skrypt PHP?
Co to jest baza danych?
Co to jest transfer danych?
Co to jest limit transferu?
Co to jest konto e-mail?
Co to jest autoresponder?

2. Domena
Co to jest adres WWW?
Co to jest domena?
Co to jest subdomena?
Jak zarejestrować domenę?
Jak długo trwa rejestracja domeny?
Po jakim czasie domena jest widoczna w sieci?
Na jaki okres mozna zarejestrować domenę?
Jakę nazwę domeny można zarejstrować?
Co to jest parkowanie domeny?
Jak przekierować domenę czyli zmiany delegacji domeny?


1. Webhosting

Co to jest serwer wirtualny?

Jest to usługa polegająca na udostępnianiu użytkownikom FROM.PL określonej przestrzeni dyskowej serwera wirtualnego. Przestrzeń ta może być wykorzystana do publikacji stron internetowych oraz na pocztę e-mail. WebHosting udostepniany jest na platformie FROM.PL w formie pakietów, obejmujących dodatkowe usługi. Patrz: Pakiety.

do góry...


Co to jest bezpłatny okres testowy?

Bezpłatny okres testowy polega na udostępnieniu potencjalnemu klientowi FROM.PL przez okres 14 dni możliwości testowania serwera. Okres testowy pozwala klientowi sprawdzić jakość pracy serwera, oraz poznać zalety narzędzi oprogramowania FromAdmin. Usługa w okresie testowym jest w pełni wartościowa.

do góry...


Co to jest FTP?

FTP czyli File Transfer Protocol jest standardowym protokołem służącym do transmisji plików poprzez Internet. Dzięki oprogramowaniu FTP (zwanemu ftp, ftp-client itp.) możesz "wrzucić" lub "ściągnąć" dowolny plik (zdjęcie, tekst, itp.) na lub z zdalnego serwera.

do góry...


W jaki sposób kopiować pliki?

Aby wykonać operację za pomocą FTP należy najpierw połączyć się z serwerem FTP, np. ftp.twojanazwa.pl. Po nawiązaniu połączenia serwer pyta o login i hasło, oraz po poprawnej autoryzacji czeka na komendy użytkownika. Oto podstawowe komendy:
 • dir lub ls : wyświetla zawartość aktualnego katalogu,
 • get : kopiuje plik z serwera na komputer lokalny (domowy),
 • put : kopiuje plik z komputera lokalnego na serwer,
 • delete: usuwa plik z serwera,
 • cd : zmienia aktualny katalog.

 • do góry...


  Programy FTP

  Total Comander
   Dobrą stroną programu jest możliwość pakowania i rozpakowywania plików oraz właśnie klient FTP. Dzięki temu można zarządzać plikami strony tak łatwo jak między katalogami na dysku lokalnym.
  CuteFTP
   To program łatwy w obsłudze, zbliżony w wyglądzie do Eksploratora Windows. Jego dodatkowym atutem jest wbudowana wyszukiwarka MP3.

  do góry...


  Co to jest skrypt PHP?

  PHP (czyli PHP: Hypertext Preprocessor) - jest to najbardziej popularny obecnie język skryptowy pozwalający na tworzenie dynamicznych stron www zintegrowanych z bazami danych. Większość działających w sieci rozwiazań e-commerce wykorzystuje skrypty PHP. Na serwerze zainstalowany został PHP w wersji 4, ze wzgledów bezpieczenstwa niektóre funkcje zostały zmodyfikowane lub usunięte.

  do góry...


  Co to jest baza danych?

  Baza danych (MySQL 4.x) pozwala na przechowywanie informacji, które zaprezentujesz przy pomocy własnych skryptów PHP. Masz np. możliwość przechowywania danych o produktach znajdujących się w internetowym sklepie, który sam stworzysz za pomocą PHP. Jak się połączyć z bazą przeczytaj w opisie specjalnie do tego zmienionych funkcji PHP. Bazą można wygodnie administrować przy pomocy przygotowanego panelu administracyjnego.

  do góry...


  Co to jest transfer danych?

  Transfer danych to przesyłanie danych pomiędzy serwerem, a innymi komputerami, tzn. komputerami Internautów, którzy przeglądają Twoje strony WWW.

  do góry...


  Co to jest limit transferu?

  Limit transferu to inaczej dopuszczalna ilość danych wgrywanych i pobieranych z Twojego konta WWW w określonym czasie.

  do góry...


  Co to jest konto e-mail?

  Konto e-mail to konto poczty elektronicznej, dzięki niemu można korespondować z innymi użytkownikami Internetu. Odbiór i wysyłka z konta e-mail jest dokonywana za pomocą programu pocztowego.

  do góry...


  Co to jest autoresponder?

  Autoresponder to automatyczny "odpowiadacz" na listy e-mail.

  do góry...


  2. Domena

  Co to jest adres WWW?

  Adres WWW to jedyny w swoim rodzaju w skali całej sieci adres, pod którym znajdują się strony WWW czy WAP. Składa się on z jednej lub kilku części oddzielonych kropkami oraz ostatniej części wskazującej na rodzaj domeny np.: twoja-ulubiona-strona.com.pl. Internet jest bardziej przyjazny użytkownikom. Adres WWW stał się obecnie równie ważny jak np. symbole graficzne, które pozwalają nam szybko na ulicy identyfikować firmy. Jest unikalny, zazwyczaj prosty do zapamiętania. Wystarczy że zapiszemy adres WWW firmy i nie musimy pamiętać wszystkich innych szczegółów, które - przynajmniej teoretycznie - powinny znaleźć się na stronie WWW.

  do góry...


  Co to jest domena?

  Domena to unikalna nazwa w Internecie, pod którą można umieścić serwis WWW. Aby zarejestrować własną domenę należy skorzystać z usługi firmy rejestrującej domeny np.: FROM.PL. Domeny globalne (.com, .net, .org, .biz, .info) rejestrowane są przez FROM.PL już od 40 zł.

  do góry...


  Co to jest subdomena?

  Subdomena jest integralną częścią posiadanej domeny. Posiadając domenę warzywniak.pl, możesz utworzyć w niej wiele subdomen na przykład: pomidor.warzywniak.pl lub cebula.warzywniak.pl i każdej z nich przypisać niezależną zawartość (stronę WWW, konta e-mail etc).

  do góry...


  Jak zarejestrować domenę?

  Aby zarejestrować domenę należy:
 • sprawdzić w polu wyszukiwarki czy wybrana domena jest wolna,
 • wypełnić formularz rejestracji,
 • po potwierdzeniu zamówienia przez FROM.PL, należy wpłacić odpowiednią kwotę tytułem rejestracji domeny na konto podane na fakturze Proforma (szczegółowe informacje zostaną przesłane po wypełnieniu formularza zamówienia).
 • Domena zostanie zarejestrowana dopiero po wpłynięciu określonej kwoty na konto. Czas ten to kilka lub kilkanaście dni, w zależności od tego gdzie była płatność dokonana. W razie potrzeby wcześniejszego zarejstrowania domeny, prosimy o przesłanie potwierdzenia wpłaty na numer faksu (0-22) 843 56 31.


  do góry...


  Jak długo trwa rejestracja domeny?

  Jeżeli formularz został prawidłowo wypełniony, domena zostanie zarejestrowana w ciągu 72 godzin od momentu otrzymania potwierdzenia wpłaty.

  do góry...


  Po jakim czasie domena jest widoczna w sieci?

  Domena jest widoczna w sieci do 24 godzin od momentu jej rejestracji, związane jest to z koniecznościa propagacji domeny w sieci.

  do góry...


  Na jaki okres można zarejestrować domenę?

  Domeny tzw. globalne (.pl, .com.pl, .com, .net, .org) można zarejestrować na okres minimum 1 roku, z wyjątkiem domen .info oraz .biz, dla których minimalny okres rejestracji wynosi 2 lata. Najdłużej domena może być zarejestrowana na okres 5 lat. W celu zarejestrowania domeny globalnej na okres dłuższy niż rok, prosimy o kontakt na adres: info@from.pl lub telefon na numer: (022) 853 67 53.

  do góry...


  Jaką nazwę domeny można zarejstrować?

  Nazwy domen typu .com, .net, .org mogą mieć do 24 znaków, nazwa domeny .pl do 63 znaków, nazwa domeny .info i .biz od 3 do 24 znaków. Nazwa może się składać z liter (nie może być polskich znaków), liczb oraz znaku "-" (nie umieszcza się go na początku lub na końcu nazwy domeny).

  Platforma FROM.PL zajmuje się rejestracją domen globalnych .com, .net, .org, .info, .biz, oraz domen polskich funkcjonalnych i regionalnych (m.in. .pl, .com.pl, .net.pl, org.pl).

  do góry...


  Co to jest parkowanie domeny?

  Parkowanie domeny polega na bezpłatnym utrzymywaniu domeny na serwerach DNS (Primary oraz Secondary Name Server) platformy FROM.PL.

  do góry...


  Jak przekierować domenę czyli zmiany delegacji domeny?

  Po zalogowaniu się do panelu, w menu w dziale "Domeny" należy kliknąć w "Twoje domeny". Następnie z listy domen wybrać domenę, dla której chcemy zmienić delegację. W szczegółach domeny znajdą Państwo link "zmień DNS". Po kliknięciu w niego jest możliwość podania nowych serwerów DNS, na które ma wskazywać domena.

  do góry...